14.03.2017

Odsłon: 2582

Katarzyna Tomczak

Złota Wielkopolska

Kadra Wielkopolski po emocjonującym i dramatycznym meczu finałowym wygrywa Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży w Wieliczce.

Wielkopolska (chłopcy rocznik 2003) dzięki temu, że zwyciężyła w turnieju półfinałowym w Człuchowie, znalazła się w grupie razem z kadrą Zachodniopomorskiego, Dolnośląskiego oraz z kadrą Małopolski - gospodarzem Olimpiady.

Wielkopolanie przez mecze grupowe przeszli jak burza, w każdym prowadząc dużą różnicą punktową już na samym początku meczu i później sukcesywnie ją powiększając. Pierwszy mecz kadra Wielkopolski wygrała z Zachodniopomorskim 96:53, w drugim z Dolnośląskim 83:46. Wyniki innych spotkań grupowych spowodowały, że już po dwóch meczach nasza kadra była pewna awansu do półfinału z pierwszego miejsca w grupie. Dlatego w meczu z Małopolską najlepsi zawodnicy mogli trochę odpocząć, a szansę pokazania się dostali zmiennicy, którą wykorzystali, pokonując gospodarzy 83:36.

W meczu półfinałowym zmierzyliśmy się z kadrą Kujawsko-Pomorskiego. Mecz miał podobny przebieg jak mecze grupowe, szybko osiągnięta przewaga i przekonujące zwycięstwo 84:44.

W meczu finałowym zmierzyliśmy się z tak samo niepokonaną jak my kadrą Śląska. Był to rewanż za ubiegłoroczną porażkę w finale w OOM w Oleśnicy. Początek meczu nie wskazywał na emocje, jakie zafundowały nam kadry obu województw. Nasi zawodnicy zaczęli mecz znakomicie, wygrywając 17:0!!! w połowie pierwszej kwarty. Jednak kadra Śląska nie poddała się i cierpliwe zaczęła odrabiać straty. Do przerwy wynik na tablicy 43:37 dla Wielkopolski. Trzecia kwarta to znakomita gra kadry Śląska i niemoc rzutowa naszych zawodników, która spowodowała, że przed ostatnią kwartą przegrywaliśmy 50:62. Czwarta kwarta to mozolne odrabianie strat, niestety nieskuteczność z linii rzutów wolnych (w całym meczu 26/50) powodowała, że Śląsk cały czas prowadził 7-9 punktami. Na 55 sekund do końca przegrywaliśmy 8 punktami...i kolejny raz okazało się, że należy walczyć do ostatniej syreny. Dzięki obronie na całym boisku doprowadziliśmy do wyniku 68:69 na 12 sekund przed końcem meczu. Po kolejnym naszym przechwycie faulowany został Filip Dominiak. Filip wytrzymał presję i trafił dwa rzuty wolne (w całym meczu 4/11)!!! Zawodnik Śląska miał jeszcze szansę zmienić wynik meczu, ale jego rzut spod samego kosza był nieskuteczny.

Po wielkich emocjach i kilku zwrotach akcji WIELKOPOLSKA WYGRYWA 70:69!!!!
Gratulacje dla zawodników i sztabu trenerskiego oraz dla wszystkich trenerów klubowych.
MVP OOM 2017 został Aleksander Wiśniewski, do 5 All-Stars został wybrany Filip Dominiak, a wyróżniony został Nikodem Suski.